Különböző gumiméret terepes L60-ason ?
Érdeklődnék, hogy L60-as terepes autónál okoz e problémát, hogy elől 13/80X20-as hátul pedig 900X20-as abroncsok vannak felszerelve? A gumik közötti magasság elérés kb. 5 cm.
-
Kérdésed megválaszolásához hívjuk segítségül a mértant, tehát kerék fordulatonként 15,7cm kerületi különbség van. Az L60-as 4x4-es IFA állandó összkerék meghajtású. Ehhez szükség van, hogy a fordulatszám különbségeket 3 helyen egyenlítse ki (első és hátsó differenciálmű és az osztóműben a kiegyenlítőmű melyek 2 módban összezárhatóak). Mivel oldalankét egyforma a gumi méret ezért a differenciálmű kanyarodáskor keletkezett igénybevétele elhanyagolható (vegyük úgy, hogy az autó futásidejét tekintve 99%ban egyenesen halad). Kanyarodáskor mind a négy kerék különböző fordulatszámon forog, ezeknek kiküszöbölésnek érdekében, mindhárom bolygómű működésbe lép. Ha elől nem azonosak a gumiméretek a hátsóhoz képest, a tengelyek közötti kiegyenlítőműben a bolygókerekek folyamatos forgást végeznek, élettartamuk már csak ezt a tényt nézve is alaposan lecsökken. Ha pedig hozzávesszük azt a tényt, hogy ezek a bolygóművek nem gyors forgásra vannak tervezve, biztosan állíthatom, hogy a folyamatos nagy sebességű haladás, még ennél is drasztikusabb kopással, de inkább az olaj kiszorításából adódóan a túlmelegedés és megolvadás, összesülés kárának lesz, az osztómű alsó bolygóműve kitéve. ( Hasonló okból kifolyólag nem vontatunk L60-as Ifát, alsó fokozatban. Erre a magyarázatra is kitérek egy másik cikkben, mivel ez is egy alapvető fontosság) Ez így drasztikusan hangzik és lehet néhányan elolvassák, legyintenek ők már több száz km-t is megtettek, még sem volt semmi baj. Sőt elárulom én is mentem több 10 km-t mégsem lett semmi baj. Csakhogy nem haladtam vele folyamatosan 5km távolságnál többet, szinte csak telephelyen belül használtam és sehol nem haladtam vele gyorsan. Tehát nem tettem ki az autót, a fent említett szélsőségeknek és amint lehetett azonos gumiméretre váltottam.
Közelítsük meg a problémát a másik oldalról. A terepes L60-as jó adottságokkal rendelkezik, még rossz terepviszonyok között is elmegy, difizár és tengelyzár nélkül. Mikor is kapcsoljuk be a difizárakat? Természetesen akkor mikor a kerekek megcsúsznak, vagy előtte pont azért hogy a megcsúszást elkerüljük. Ez a gyakorlati bizonyítéka annak, hogy a gördülő kerekeknek mindig nagyobb tapadása van mint a kipörgő, megcsúszó kerekeknek. Miért fontos ezt ez esetben megemlíteni? Mert ha összezárjuk mind a négy kereket, azok azonos fordulatszámon fognak forogni. Csakhogy ebben az esetben az egyik tengelyen lévő kerekek 15-20 cm-el többet vagy kevesebbet szeretnének megtenni fordulatonként. Vagyis önmagunk hibájából kényszerítettük megcsúszásra azokat a kerekeket, amelyeket pont azért zártunk össze, hogy a megcsúszást elkerüljük. Persze még mindig hatásosabb egy ilyen rossz méret különbségből adódó kismértékű, de folyamatos megcsúszás, mint egyetlen kerék független kipörgése. A fizikában úgy határoznám meg, hogy pont annyit veszítesz a hatékonyságon, mint amennyi a kerekenként fellépő tapadási tényező különbsége a gördülő és a csúszó kerék között.
Röviden azt mondanám, ha volt valaki olyan helyzetben, (egy ilyen rossz gumi összeállítással) hogy épp csak egy kicsi hiányzott, hát az a kicsi pont ezen múlott.
Gyakorlati bizonyítás:
Keress egy kieső helyen sík aszfaltos teret. Zárd össze mind a négy kereket ( fordítsd el a difizár kapcsolót teljesen jobbra). Tekerd alá teljesen a kormányt, majd indulj el vele előre. Ha jól működik a kapcsolás, a kerekeken és az aszfalton láthatod az elcsúszásokat, radírozásokat (még a kormányt is igyekszik visszatekerni ez a művelet). Ha benyomod a kuplungot az autó, mintha fékeznél, meg is áll, sőt vissza is mozdítja az autót eléggé, míg a keletkezett feszültség meg nem szűnik. Ha ugyanezt elvégzed egyenesen előre haladva, normál esetben nem történik semmi különleges, még akkor sem ha benyomod a kuplungot (az autó ugyanolyan mértékben fog megállni, mintha nem kapcsoltunk volna difizárat). Azonban ez az autó, ha bekapcsoljuk a difizárakat, hasonló tünetet fog produkálni egyenesen haladva, mint kanyarodáskor. Ennek oka pedig már nem a kanyarodáskor fellépő fordulatszám különbség, hanem a tengelyenként fellépő kerületi sebesség különbség. Sőt, ha ezeket megismételjük megterhelve is, még szembetűnőbb a látványa, ezzel együtt a káros hatás is. Ezeket tapasztalva nem kérdés, hogy nehéz terepviszonyok mellett, akár összezárás nélkül, de főleg összezárva, melyik autó fog hamarabb szervizben kikötni.
És végül a statisztika: azok a terepes L60-as tulajdonosok, akiknek nem ragad be, vagy nem felejtik összekapcsolva a tengelyzárat, illetve azonos kerékmérettel futnak, jellemzően kevesebb osztómű problémával találkoznak, mint az ellenkező táborba tartozó társaik. A műhelyemben történő, osztómű alsó bolygómű javítások nagy része is, ennek a 3 alapvető hibának köszönhetőek.